|

Wasze hity

  1. Najświętsze serce
  2. Sala samobójców. Hejte...
  3. Parasite
  4. Interstellar
  5. Król lew
  6. Na noże
  7. Narodziny gwiazdy
  8. Kraina Lodu II
  9. Wszyscy wiedzą
  10. Dżentelmeni
KEI

Schyłek dnia

Napszallta
Reżyseria: Laszlo Nemes

Repertuar filmu "Schyłek dnia" w Warszawie

Brak repertuaru dla filmu "Schyłek dnia" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Schyłek dnia
Tytuł oryginalny: Napszallta
Czas trwania: 142 min.
Produkcja: Węgry/Francja , 2018
Gatunek: dramat
Premiera: 5 kwietnia 2019
Dystrybutor filmu: Gutek Film

Reżyseria: Laszlo Nemes
Obsada: Susanne Wuest, Evelin Dobos, Vlad Ivanov

„Schyłek dnia” to nagrodzone na festiwalu w Wenecji najnowsze dzieło László Nemesa, zdobywcy Oscara za „Syna Szawła”. Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

Z niesłychanie gęstej, intensywnej materii tajemnic i przeczuć; z atmosfery trawiącej świat gorączki, tka László Nemes poruszającą opowieść o końcu. Niesłychanie sugestywna aura apokalipsy, tytułowego “schyłku dnia”, przypomina, że nic nie trwa wiecznie, że dzisiejsze stolice to jutrzejsze peryferie, że historia wcale nie dobiegła końca. Nostalgiczny, skąpany w dogorywającym świetle – i bardzo głośno bijący na alarm, film węgierskiego reżysera to nie tyle podróż w przeszłość, ale przede wszystkim requiem dla naszego świata.Średnia ocena: 8.0
rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0
Oceniono 3 razy. | Oceń film
Ocena IMDb©: Schyłek dnia on IMDb

Trailer filmu: Schyłek dnia

Wasze opinie

Grażyna B. 17. czerwca 2019, 9:19

Jak w południowoamerykańskiej noweli, główną rolę grają drzwi. Europejski wkład to ujęcia tyłu głowy bohaterki (bez kapelusza). Film jest jak nędzne perfumy w ślicznym opakowaniu. A Budapesztu tyle, co kot napłakał.

Dodaj nowy komentarz Schyłek dnia

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Premiery

10 lipca
3 lipca
26 czerwca

Zapowiedzi

17 lipca
24 lipca
31 lipca
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin